środa, 1 kwietnia 2009

Lewica na Rozbrat o kryzysie.

Grzegorz Napieralski, Przemysław Wielgosz i Sławomir Wiatr debatowali na Rozbrat o pierwszej na polskim rynku książce o krachu finansowym, rozlewającym się po świecie od lata 2007 roku. Tą pozycją jest "Wielki kryzys globalizacji", której autorami są Patric Artus i Marie-Paule Virard.

Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski odniósł się do książki w kontekście wyzwań, które stoją przed Unią Europejską w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, wzrostu tendencji nacjonalistycznych oraz widma protekcjonizmu państwowego. Redaktor naczelny Le Monde diplomatique Przemysław Wielgosz zwrócił szczególną uwagę na kwestie państwowych funduszy inwestycyjnych (np. kuwejckiego czy dubajskiego). Dokonał ich szczegółowej charakterystyki oraz ukazał dlaczego ich istnienie we współczesnym systemie kapitalistycznym niesie za sobą niebezpieczeństwo dla suwerenności państw. Dr Sławomir Wiatr - członek zespołu Myśli socjaldemokratycznej - dokonał ogólnej analizy kryzysu finansowego oraz kondycji społeczeństw państw wysoko rozwiniętych. Rozważał on także możliwe scenariusze zachowań społecznych w skali globalnej w płaszczyźnie świadomości oraz idei.

Prowadzący spotkanie Bartosz Rydliński w swoich pytaniach do prelegentów zwracał szczególną uwagę na możliwe następstwa polityczne w tym niewykluczony scenariusz powstania globalnej rewolty społeczeństw silnie odczuwających kryzys. W dyskusji ze słuchaczami pojawiły się interesujące głosy dotyczące mechanizmów wyjścia kryzysu, problematyki ekologicznej oraz upadającego etosu demokracji euroatlantyckiej w zderzeniu z systemami politycznym Chin i Indii. Dyskusja pomimo dość kameralnej frekwencji z pewnością okazała się owocna oraz dającą możliwość kolejnych rozważań nad kondycją neoliberalnego kapitalizmu.

Bartosz Rydliński, najmłodszy kandydat do europarlamentu

Dyskusja w Centrum Kulturalnym Rozbrat 27 marca 2009

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz